בית > מידע לגבי יהלומים

מידע לגבי יהלומים

אנו מאמינים שמאוד חיוני שללקוחות תהיה הבנה עמוקה לגבי יהלומים לפני שהם משקיעים בתכשיט יהלום מיוחד עבור אהוב ליבם.

4Cs

למרות שתעשיית היהלומים הוא מדע בפני עצמו, כדי להעניק לצרכנים הבנה ברורה על יהלומים, רצוי לקבל הבנה של מה שנקרא "4Cs" של יהלומים. הם: צבע, בהירות, חיתוך, וקארת או משקל. בנוסף,יש "C" שהפך יותר ויותר חשוב בעשור האחרון ,certificate או תעודה.

צבע

הצבע של היהלום הוא מרכיב חיוני בקביעת המראה “הנוצץ” שלו וגם ממלא תפקיד מכריע בקביעת מחירו. יהלומים שאין להם כל צבע הם בעלי הערך הרב ביותר, משום שהם מאפשרים את הכמות הגדולה ביותר של שבירה של אור, אשר נותן ליהלום את הניצוץ שלו. זאת משום שיהלום, למעשה, מהווה פריזמה, זה אומר שהאור נשבר לתוך הספקטרום שלו, ויוצר הבזקים של אור בחזרה לעין הצופה.
לשם השוואה, יהלומים לבנים שיש להם קצת צהוב או חום גם יקלטו פחות אור וגם אינם מאפשרים לאור להשתקף. כתוצאה מכך, הברק של יהלום כזה הוא נחות יותר.
איך קובעים את הצבע של היהלום? למרבה המזל, יש דרך מוסכמת, כמעט אוניברסאלית, לדירוג - באמצעות סולם צבעים של המכון הגמולגי האמריקאי (GIA). מבחינה הגיונית, זה אמור להתחיל בטוב ביותר עם A, אבל בעולם היהלומים היהלום הכי טוב ידורג ברמה D. כלומר, שאין לו צבע, ולכן הוא בעל ערך רב כי אחוז יהלומים כאלה בייצור העולמי הוא נמוך מאוד. מ-D הצבע יורד לפי סדר האלפבי, עד צבע צהוב או חום בהיר, ויורד עד Z כמו שניתן לראות בתרשים.

חיתוך

הפרמטר השני מתייחס לאיכות החיתוך של היהלום כקריטי כי זה קובע את הברק של היהלום.
תרשים זה ממחיש עד כמה חיוני ליטוש מושלם משום שהוא מאפשר לאור לחדור דרך הלוח של האבן (החלק השטוח העליון של היהלום) ולהמשיך בשבירת האור החוזר דרך הלוח. 

קראט

הקראט, הוא פשוט משקל היהלום. באופן כללי ככל שאבן שוקלת יותר מחירה גבוה יותר, אבל זה תלוי כמובן גם בשאר הפרמטרים המוזכרים לעיל.

בהירות

כאשר אנשים מדברים על הבהירות של היהלום, הם בודקים אם יש תכלילים או פגמים בתוכו. לרוב היהלומים יש פגמים – משום שהם נוצרו במהלך מיליוני שנים במעמקי כדור הארץ. ככל שליהלום יש תכלילים מחירו נמוך יותר בגלל שהבהירות שלו מצטמצמת. בנוסף, לשריטות או פגמים על הצד החיצוני של היהלום יש גם השפעה על בהירות. ראה תרשים של סוגי תכלילים.

ישנן חמש רמות של בהירות המקובלות בתעשיית היהלומים:

IF
הסימן IF מייצג יהלום ללא פגם פנימי. ליהלום כזה אין פגמים בתוכו, אבל יכולים להיות כמה פגמים על פני השטח. יהלומים מסוג זה הם נדירים ביותר, וכתוצאה מכך, הם היקרים ביותר.

VVS1, VVS2 
הדרגה הבאה היא VVS, או תכליל מאד, מאד קטן ובדרגה זו ישנן שתי רמות. ליהלום כזה יש תכלילים זעירים אשר קשה מאוד לזהות ללא הגדלה פי 10 על ידי גמולוג.

VS1-VS2 
בדרגה זו כלול יהלום בעל תכליל קטן מאד וגם פה ישנן שתי רמות .תכלילים אלה הם קטנים עד כי ניתן לראותם בקושי באמצעות הגדלה פי 10.

SI1-SI3 
משמעות הדבר היא הכללה קטנה, ושוב ישנן שתי רמות. גודל זה של הכללה ניתן לראות בקלות רבה יותר באמצעות הגדלה פי 10.

I1-3
לבסוף, ישנם תכלילים גדולים מספיק כדי לראות באמצעות הגדלה פי 10 ואפילו בעין האנושית.

תעודות
בעשור האחרון, יותר ויותר צרכנים פונים ומבקשים תעודת יהלום - דוח דירוג. זוהי הערכה של יהלום אשר ניתן על ידי גמולוג יהלומים מקצועי באמצעות מכשירים מיוחדים המיועדים למטרה זו. תעודה נותנת לקונה את כל הפרטים של האבן בצורה אוביקטיבית, ובכך הבטחה כי המיפרט המוצהר של היהלום אכן נכון.
 

למידע על יהלומים שחורים לחץ כאן   

© 2012 Goldiam. All rights reserved
YCS-Yahalom Creative Solutions, Leveraging Technology. Powered By EasyStock™