בית > Blog > האם כל הנוצץ יהלום הוא?

האם כל הנוצץ יהלום הוא?

יהלומי מעבדה 

לא בטוח שכולם מודעים לכך, אבל עולם היהלומים עובר שינויים מהותיים בשנים האחרונות. המצב הנוכחי הוא שיהלומים טבעיים או תכשיטים המשובצים ביהלומים אינם נגישים ומתאימים לכל אחד, בשל המחיר הגבוה שלהם, לעומת יהלומי מעבדה.

כריית היהלומים היא תהליך ארוך ולא פשוט, העיבוד, הליטוש והשיבוץ שלהם לכדי שלמות, היא מסע שעולה לא מעט. כל אלה הופכים את היהלום למושא הערצה. מכאן, שהשינוי שהולך ואט אט צובר תאוצה, עשוי לשמח מאד את אותם אלה שרק חולמים על יהלום ואין ידם משגת– ייצור מלאכותי של יהלומי מעבדה שמוזיל באופן משמעותי את המחיר של התהליך כולו ושל היהלום עצמו.

 השלב הבא כמו כל תחום מדעי ותעשייתי, גם עולם ייצור היהלומים במעבדות, עוסק בבחינות מעמיקות, על מנת לשפר את שיטות הייצור, מתוך שאיפה להפוך את התהליך להרבה יותר ידידותי וכמובן לזול יותר. ייתכן מאד שעם הזמן ימצאו אנשי המדע המקצועיים שיטות נוספות לייצור היהלומים, שיטות שיהפכו את היהלומים לנגישים וזמינים לכל מי שחפץ בהם. לא תהיינה יותר מלחמות ושפיכות דמים בשל היהלומים ואנשים לא יהרגו זה את זה, בעיקר במדינות באפריקה, שם קיימות מלחמות עקובות מדם על מנת להשיג את היהלומים. חשוב מאד לדעת שאין מדובר בייצור שנמצא בתחילת דרכוכיום כבר קיימות מספר שיטות וטכניקות תעשייתיות לייצור יהלומים בתנאי מעבדה מבוקרים ובאופן כללי וגורף אפשר לומר שהתוצאות המתקבלות בכל אחת מהשיטות הן יהלומים מוגמרים באיכות גבוהה מאד.

מה זה יהלום מעבדה ?
מודעות גבוהה מאד עולה בשנים האחרונות כלפי התחום החדש יחסית של ייצור יהלומי מעבדה. בניגוד לאחיהם הנחצבים מבטן האדמה – אלה המיוצרים במעבדה נחשבים להומניים ומוסריים הרבה יותר, שכן תהליך הייצור שלהם לא מערב שום סוג של אלימות, כפייה או חלילה הרג בני אדם.
אם בהתחלה היו אנשי המקצוע מעולם התכשיטנות והיהלומים מלאי ספקות בנוגע לטיב היהלום שאפשר להפיק בדרכים מלאכותיות –הרי שהתפתחו שיטות ייצור מגוונות אשר בזכותן היהלומים שמתקבלים אכן איכותיים, עמידים ויפים מאד. בעשורים האחרונים הלך המחקר אודות יהלומי המעבדה והעמיק וכך נמצא שהיהלומים שמיוצרים במעבדה יכולים להיבחן ולהיבדק על פי אותן אמות מידה שעל פיהן נמדדים היהלומים הטבעיים שכן נחצבים מאזורי הכרייה הטבעיים.
 
מה זה קראט ואיך מתייחסים אליו בהקשר של יהלומי מעבדה?
כיום כבר ידוע ומוכח מעל לכל ספק שהיהלומים המיוצרים במעבדה זהים מבחינה כימית לאלה המיוצרים בדרך הטבע באזורי הכרייה. אי אפשר להבחין בין אלה לבין אלה על ידי העין האנושית בלבד ונדרש לשם כך ציוד מעבדה מתוחכם ומתקדם. מכאן אפשר להבין שאותם הפרמטרים והקריטריונים שעל פיהם נבדקים היהלומים הטבעיים מתאימים גם ליהלומים שמיוצרים במעבדה.
קראט הוא רק אחד הפרמטרים שמאפיין את היהלום – גם היהלום הטבעי וגם היהלום שמיוצר במעבדה. על מנת לקבוע באופן רשמי את הערך והמחיר של היהלום צריך לשקלל את הקראט עם נתונים נוספים כמו דרגת הניקיון, הצבע של היהלום, הצורה שלו, האם בוצעו בו טיפולים או שדרוגים והאם יש בו פגמים כלשהם. יהלומי המעבדה מגיעים מראש עם הרבה יותר ניקיון וכמעט ללא פגמים (מפני שאפשר לבחור את חומר הגלם שממנו מייצרים אותם) ומכיוון שהייצור שלהם זול מאד ביחס לייצור של היהלומים הטבעיים – הרי שאפשר מלכתחילה לייצר את היהלומים הסינטטיים יותר גדולים. עצם היותו של היהלום סינטטי או מלאכותי אין בה כדי לפגוע באיכות שלו או בערך שיתקבל עבורו אחרי כל הבחינות המקצועיות וקביעת הפרמטרים השונים עבורו.
 

קראט יהלומי מעבדה כזה או אחר – התשובה אצל אנשי המקצוע!
מי שלא בקיא בעולם היהלומים – טוב יעשה לו יפנה להתייעצות עם אנשי מקצוע בבואו לרכוש יהלום. הם המוסמכים ביותר להסביר את כל מה שדרוש על מנת להבין איזה סוג של יהלום הכי כדאי לקנות ומה ההבדלים בין היהלומים השונים. לא מומלץ לנסות לחשב לבד מה זה קראט יהלומי מעבדה ואיך הוא בא לידי ביטוי אלא לפנות אל נקודת מכירה מוסמכת ורשמית ואצל אנשי המקצוע לקבל את על המידע וההסברים הדרושים. מכאן ועד הרכישה של יהלום מרהיב ביופיו – הדרך תהיה קצרה. כמובן שהאמת תמיד תהיה בעיניו של המתבונן ואסור לשכוח שלמי שעוסק בתחום היהלומים הטבעיים באופן מקצועי ישמור על האינטרס של שמירת הגישה ליהלומים אך ורק לאנשים אמידים ולמי שיידע להבדיל בין האמיתיים והסינטטים.
 
ההתייחסות המקצועית ליהלומי המעבדה
אין ספק שרכישת יהלום מעבדה היא רכישה מאד מפתה. המחיר הנמוך באופן משמעותי וגודל היהלום שסביר להניח שאי אפשר להשיג גודל דומה ביהלום טבעי. מה שהתחיל בהססנות גדולה והיה מלווה בהרבה מאד ספקות מוכיח כבר מעל שלושה עשורים שזה הדבר החם הבא בעולם היהלומים.
 בלי אלימות, בלי הרג, בלי מלחמות ובלי מחירים עתק. דרך הייצור במעבדה נחשבת לנוחה, ידידותית, כזאת שמלווה באנשי מקצוע ונבחנת כל העת. עם הזמן התפתחו שתי שיטות מרכזיות שבהן עושים שימוש באופן קבוע ושגרתי ואט אט אפשר למצוא היצע הרבה יותר גדול ליהלומי המעבדה. מסיבות אלה מצאו הגורמים מקבלי ההחלטות שאפשר להתייחס אל יהלומי המעבדה בדיוק באותו היחס שמקבלים היהלומים הטבעיים ויתרה מכך – אפשר למדוד ולבחון אותם גם כן באותו האופן.
למה לא כדאי לקנות יהלומים סינטטים/מעבדה.
יהלום הוא האבן הנוצצת והחזקה ביותר בטבע, לא בכדי הוא הפך עם השנים לסמל סטטוס נחשב ויוקרתי, אשר כל אישה חפצה ביקרו.יהלום טבעי הינו משאב טבע נדיר, אשר נוצר במעמקי האדמה במשך שנים רבות. אף יהלום אינו זהה ב 100% למשנהו, ומשם ייחודו.
לעומת זאת, יהלום סינטטי הינו יהלום אשר נוצר בתנאי מעבדה מלאכותיים .כאשר לקוח רוכש טבעת אירוסין משובצת יהלום טבעי, ערכו של היהלום נשמר לנצח ואף עולה. במידה וירצה לשדרג בעתיד את גודל/איכות היהלום, הוא יוכל לעשות זאת בכל חנות תכשיטים המכבדת את עצמה, תמורת זיכוי כספי, בהתאם לשווי היהלום.
לעומת זאת, יהלום סינטטי אינו שומר על ערכו כלל ואף מאבד עשרות אחוזים בכל שנה. כלומר, אמנם בעת הרכישה ההשקעה הכספית, בקניית טבעת משובצת יהלום סינטטי, תהיה פחותה יותר מאשר טבעת משובצת יהלום טבעי, אך במרוצת השנים, ערכו של היהלום הסינטטי יצנח ולא תהיה כל אפשרות להזדכות/לשדרג אותו בתמורה לתכשיט אחר.
אין ספק שרכישת יהלום מעבדה היא רכישה מאד מפתה. המחיר הנמוך באופן משמעותי וגודל היהלום שסביר להניח שאי אפשר להשיג גודל דומה ביהלום טבעי. מה שהתחיל בהססנות גדולה והיה מלווה בהרבה מאד ספקות מוכיח כבר מעל שלושה עשורים שזה הדבר החם הבא בעולם היהלומים.
 
"הצרכנים צריכים להיות מודעים למה שהם קונים, כמו גם לערך האמיתי של המוצר שהם מקבלים"( יורם דבש, נשיא בורסת היהלומים הישראלית)
 
 

© 2012 Goldiam. All rights reserved
YCS-Yahalom Creative Solutions, Leveraging Technology. Powered By EasyStock™