בית > Blog > למה דווקא טבעת זהב היא הבחירה הראשונה

למה דווקא טבעת זהב היא הבחירה הראשונה

אז למה דווקא טבעת זהב, שרשרת זהב, צמיד זהב ולא מתכת  אחרת? ההיסטוריה מספקת את התשובה: זהב הוא אולי לא המתכת היקרה ביותר והנדירה ביותר על כדור הארץ, אבל לחלוטין היוקרתית ביותר. 

לפני שבוחרים תכשיט זהב, כדאי לדעת מה בעצם עושים. כלומר, למה דווקא זהב? מדוע זהב הוא הבחירה הראשונה, כמעט אוטומטית, כשחושבים על תכשיט? איך קרה שטבעות זהב, תכשיטי זהב וזהב בכלל התבססו כמכנה משותף כלל אנושי וכלל עולמי?

זהב (Gold) הוא אחד מ-118 היסודות הכימיים של הטבע. הזהב הוא מתכת אצילה, כלומר הוא אינו מתחמצן (לא מחליד) ולכן שומר תמיד על מראהו הזהוב והמבריק. טמפרטורת ההיתוך של הזהב היא מעל אלף מעלות צלסיוס, הוא עמיד לחומרים מכלים, אינו מתחבר בקלות למתכות ולחומרים אחרים ונשאר כמעט תמיד במצב טהור. כמו כל מתכת אצילה גם הזהב נדיר מאוד בעולמנו. שילוב התכונות הזה, בנוסף לרכות יחסית של החומר המאפשרת עיבוד קל ומתוחכם, הפך את הזהב למתכת אצילה לא רק במובן הכימי אלא גם במובן של מעמד ויוקרה. לאורך ההיסטוריה זהב הוא מדד לעושר והצלחה להישגים ולסמכות.במשך אלפי שנים שימש הזהב לסחר חליפין, כאשר בהמשך שימש לייצור מטבעות, כלי אוכל ותשמישים שונים של בני האצולה וכמובן לייצור תכשיטים, שגם הם היו רק בהישג יד של משפחות המלוכה והאציליםטבעת זהב הייתה גם סמל תרבותי (לדוגמא: זוגיות ומשפחה) וגם רכוש יקר ערך.

סוגי זהב – 14K או 18K

למרות הנטייה של רבים לחשוב כי קראט בהקשר של זהב נוגע למשקלו של הזהב, דרגת הקראט של זהב מתייחסת למידת הטוהר של הזהב. כלומר, כמות המתכות האחרות שמעורבבות יחד עם הזהב, הסגסוגת, היא שקובעת את דרגת הקראט. זהב טהור מדורג כ-24 קראט, וככל שיש פחות זהב, כך פוחת הקראט. טבעת 18K היא בעצם טבעת המכילה 75% זהב טהור ו25% מתכות אחרות. טבעות עשויות 14K לעומת זאת, מכילות רק 58% זהב טהור. כיוון שטבעת 14K מכילה יותר מתכות קשיחות ופחות זהב, היא מעט יותר עמידה יותר לנזקי הסביבה. צבע הטבעת, בין אם מדובר על זהב צהוב, זהב לבן או זהב אדום, אינו משפיע על הקראט, וגם טבעות 14K וגם טבעות 18K יכולות להיות בכל אחת מהצבעים הללו.

טבעת זהב לבן או זהב צהוב – מה יקר יותר?

ישנם אנשים שסוברים כי רק זהב צהוב הוא זהב "אמיתי" ולכן יקר יותר. לעומת זאת, אחרים בטוחים שזהב לבן הוא דווקא זה שיקר יותר. בפועל חשוב להבין שצבע טבעת האירוסין אינו מה שקובע את מחיר הטבעת, ובחירת צבע הזהב היא עניין אסתטי בלבד, שתלוי רק בהעדפותיה האישיות של עונדת הטבעת. מה שכן משפיע על מחיר טבעת האירוסין זה הסגסוגת, כלומר המתכות ששולבו יחד עם הזהב, וכן משקל הזהב. ככל שטבעת מכילה יותר זהב ופחות מתכות אחרות, כך מחירה עולה.
זהב טהור, המכונה גם זהב 24 קראט, הינו חומר רך וגמיש למדי, שאינו קשיח מספיק על מנת לייצור ממנו תכשיטים. כדי להגביר את רמת הקשיחות ולאפשר את יצירת הטבעת, יוצרים סגסוגת זהב שהיא למעשה שילוב של זהב עם מתכות אחרות כגון כסף, אבץ, פלטינה, ניקל ועוד. בחירת המתכות שאותן משלבים עם הזהב היא שמשפיעה על הצבע של התכשיט. כך ניתן למשל לייצר זהב בגווני כסף, אדום, ואפילו כחול או ירוק.טבעות אירוסין זהב לבן עשויות מסגסוגת של זהב צהוב בשילוב מתכות כמו אבץ, כסף, פלדיום, ומתכות בהירות נוספות אשר מעניקים לטבעת את המראה הלבן הבהיר. טבעות אירוסין מזהב צהוב מקבלות את צבען על ידי ערבוב הזהב עם מתכות שצבען בגוון הצהוב של הזהב, כגון ניקל או פלטינה. זהב ורוד, המכונה לעיתים גם זהב אדום, לרוב כולל שילוב של זהב טהור עם מתכת כמו נחושת.

טבעת מזהב לבן או צהוב?

רבים מאוד מחובבי הטבעות מקנים לטבעת מהזהב הלבן את התואר "הטבעת בעלת המראה היוקרתי". טבעת זו (גם אם היא יחסית פשוטה, עובי הזהב דק ואפילו עם היהלום הוא לא בעל האיכויות הגבוהות ביותר) נראית תמיד כמפוארת ויוקרתית וזהו יתרון משמעותי עבור הכלה המיועדת שתוכל ליהנות לאורך זמן מטבעת בעלת איכויות גבוהות מאוד.
הגיע הזמן שמישהו "יפתח זאת" פעם אחת ולתמיד – זהב לבן איננו מושך אנשים רק בגלל היותו בוהק, אלא גם בשל העובדה שהוא משתלב הרבה יותר טוב עם חבריו היהלומים. כן, אין על כך צל של ספק – יהלומים נראים הרבה יותר טוב ואפילו ניתן לומר "טבעיים יותר" על טבעת מזהב לבן ואין זה משנה מהו העיצוב שבוחרים לטבעת זו!
מכיוון שטבעת אירוסין מזהב לבן היא יותר "קלאסית" מבחינת הצבע שלה, היא יכולה להתאים לקשת הרבה יותר נרחבת הן של צבעי יהלומים (שהרי ניתן למצוא מגוון של יהלומים החל מהצבע הקלאסי שכולנו מכירים – לבן מינרל ועד ליהלומים בצבעי אדום, וורוד, שחור וכן הלאה) וכמובן שגם בצבעים שונים של אבני חן.
ניתן למצוא אנשים רבים שנוטים לומר שלנשים בעלות גווני עור בהיר יותר, מתאים יותר טבעות מזהב צהוב ואנו נוטים להסכים עם כך. הפלוס הנוסף של הזהב הלבן הוא שזהב בהיר זה מתאים גם לנשים בעלות עור כהה יותר לעומת זהב צהוב שפחות יתאים לכל סוגי וגווני העור.
אז למה דווקא טבעת זהב ולא אחרת? ההיסטוריה מספקת את התשובה: זהב הוא אולי לא המתכת היקרה ביותר והנדירה ביותר על כדור הארץ, אבל לחלוטין היוקרתית ביותר. שילוב יחיד במינו בטבע של טוהר, איכות ויופי.
לכן, כאשר אתם רוכשים טבעת זהב, בדרך כלל משובצת ביהלומים או אבני חן אחרות, אתם חלק מן המורשת האנושית, שהעניקה לזהב מעמד על מבין כל החומרים ובזכותו הצליחה לשגשג. זהב הוא אוצר של הטבע וטבעת זהב היא חלק מן הטבע האנושי. 

ולסיום...אפילו השתיקה שווה זהב....
 
 

© 2012 Goldiam. All rights reserved
YCS-Yahalom Creative Solutions, Leveraging Technology. Powered By EasyStock™